کتاب آموزش خوشنویسی

رموز خوشنویسی یا اسرار نستعلیق

این کتاب که با کوشش سیدمهدی محمودی به چاپ رسیده به آموزش تصویری و نکته به نکته حروف، کلمات و اتصالات خط نستعلیق پرداخته و اقبال بسیاری در جامعه خوشنویسی، علاقه‌مندان و هنرجویان یافته است؛ به گونه‌ای که در زمان کوتاهی بعد از انتشار به چاپ سیزدهم رسیده است! به جرات می‌توان کتاب رموز خوشنویسی یا اسرار نستعلیق را از لحاظ بار محتوایی و آموزشی، بهترین و کاملترین کتاب آموزشی در زمینه خط نستعلیق با قلم نی دانست. این کتاب در ۲۴۸ صفحه منتشر شده و با روش آموزشی منحصر به فرد به صورت گام به گام و قدم به قدم به هنرآموز تمام تکنیک‌ها و نکات طلایی در خط نستعلیق فارسی را آموزش می‌دهد. در کتاب سعی شده تا آموزش‌ها به صورت مصور باشد و برای درک بهتر حرکات کلمات در هر جایی که ممکن بوده، مولف از نقاشی کمک گرفته و شکل کلمات را با شکل‌های مصور دیگر در هم آمیخته است. لازم به ذکر است چاپ جدید کتاب رموز خوشنویسی یا اسرار نستعلیق با جلد گالینگور عرضه شده است.

از ویژگیهای این کتاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 1. بیان تمام اشکال حروف اول و وسط و آخر کلمه و بیان اشکالی که شاید برای اولین بار مطرح شده باشد مثل اشکال الف و ه در آخر کلمه و دندانه‌های س و ... .
 2. بیان کاربرد همه اشکال حروف به‌طور مختصر و بیان موارد استثنا و موارد اشتراک کاربرد چند شکلی به‌گونه ای که هنرجو موارد کاربرد هر شکل را در مختصات و مشترکات یک‌جا ملاحظه می‌کند.
 3. نوشتن لااقل یک نمونه برای تمام موارد کاربرد حروف
 4. درشت نوشتن بعضی نمونه‌ها که به جهت درشت نمایی هنرجو را در موقعیتی مناسب برای رویت حدود و ثغور آن شکل قرار می‌دهد.
 5. اجرای چگونگی اتصال برخی از اشکال حروف به حرف بعدی که برای مبتدیان بسیار مفید است.
 6. نامگذاری بسیاری از اشکال حروف: اگر چه برخی حروف را قدما نامگذاری کرده‌اند مثل اشکال «ر» اما بسیاری از حروف را مهمل گذاشته‌اند که به جهت ضرورت، به لحاظ شباهت آن شکل با شی یا حرف یا شکل هندسی یا عددی در این کتاب آنها نامگذاری شده‌اند.
 7. تبیین چرخشهای قلم در موارد مختلف از جمله دوایر و کشیده‌ها با ترسیم اثر قلم به اضافه ترسیم خطوطی هماهنگ با آن اثر برای واضحتر شدن زاویه قلم.
 8. اجرای تفکیکی همه حروف جدا و متصل در اول و وسط و آخر کلمه
 9. به‌کارگیری عباراتی روان و انشایی آسان که قابل فهم همگان باشد و دوری از اصطلاخات فنی که مخصوص اهل فن و مخل آموزش است.
 10. ارایه سرمشقهای یک سطری و دوسطری و چلیپا و نوشتن اشکال دیگر کلمات و تفکییک اتصالات در سرمشقهای یک سطری.
 11. نوشتن مثالها و نمونه‌ها به صورت سیاه‌مشق که علاوه بر جاذبه سیاه‌مشقی از حداقل فضای موجود حداکثر استفاده جهت نگارش نمونه‌هایی بیشتر شده است.


کتاب آموزش کامل خط نستعلیق

حکایت تدوین این دفتر چنین است که چون کتاب اسرار نستعلیق مورد استقبال چشمگیر هنرجویان خوشنویسی قرار گرفت مختصری از آن مجموعه مطول در قالب کتاب آموزش کامل خط نستعلیق جمع‌آوری شد تا هم ابتیاع آن بر همگان به خصوص دانش‌آموزان و طالبان خط شیرین و مستحکم نستعلیق میسر گردد و هم اهم مطالب مطروحه در حجم کمتری و با حذف زواید عرضه گردد.

کتاب دانشنامه و آموزش خط تحریری

کتاب دانشنامه و آموزش خط تحریری به کوشش استاد سیدمهدی محمودی تهیه شده است.

برخی از ویژگی‌های این کتاب به شرح زیر است:

 • اول: از آنجا که موضوع کتاب آموزش خط تحریری است؛ تمام مطالب کتاب با خط تحریری نستعلیق نوشته شده است تا چشم خط آموز در سرتاسر کتاب با این خط زیبا آشنا شود و این مطلب از نظر آموزشی حائز اهمییت است لذا تمام صفحات کتاب یک صفحه سرمشق محسوب می‌شود.
 • دوم: در بخش آموزش مفردات کلیه اشکال حروف در حالتهای مختلف جدا و متصل به اول و وسط و آخر کلمه همراه با موارد کاربرد آنها و همچنین ارایه حداقل یک نمونه برای تمام موارد کاربرد به صورت کامل آموزش داده شده است.
 • سوم: بعضی از نمونه‌ها درشت‌تر تحریر شده تا خط‌آموز در موقعیت مناسبی جهت رؤیت حدود و ثغور آن قرار بگیرد.
 • چهارم: بسیاری از اشکال حروف به جهت ضرورت آموزش و به تناسب شباهت آن شکل با اشکال دیگر، نام‌گذاری ابداعی شده است، مثل اشکال ح، ع، م و ... تاسیاً به بزرگان خطه خط که براساس همین تناسبات برخی از حروف را قدیماً نام‌گذاری نموده‌اند مثل ر شمشیری و مرغی.
 • پنجم: در آموزش برخی مفردات سعی شده است که براساس شباهت آنها با اشکال معلوم دیگر آموزش داده شود که به آموزش سرعت می‌بخشد و در این راستان از بیان نکات کلیدی و رموز ناگفته دریغ نشده است.
 • ششم: در بخش دوم کتاب به آموزش اصول و قواعد خط تحریری پرداخته شده و با تحقیق و تدقیق توام با کاربردی کردن سعی گردیده که هیچ مطلبی فروگذار نگردد و خط‌آموز بعد از آموزش مفردات بتواند با بهره‌گیری از این قسمت به امر خوشنویسی به‌صورت کاربردی بپردازد و آموخته‌هایی خود را به اجرا بگذارد.
 • هفتم: بسیاری از مطالب کتاب در خط تحریری مسبوق به طرح نبوده و کاملاً جدید و ابداعیی است که با استعانت الهی و توفیقات ربانی با دقت نظر و تأمل و حوصله‌ای که مصروف گردید، برای اولین بار مطرح گردیده است.


کتاب راهنمای خط مبتدیان

این کتاب خلاصه‌ای است از کتابهای مبسوط استاد سیدمهدی محمودی که جهت مبتدیان تالیف شده است تا با حجمی کمتر و قیمتی مناسب‌تر در اختیار هنرجویان عزیز قرار گیرد.

کتاب راهنمای خط مبتدیان که با شیوه‌ای ابداعی و سالها تجربه و تعلیم نگارش یافته است برای همه رده‌های سنی مناسب بوده و با توضیحات روان و تمرینات آسان، راهنمای خوبی برای هنرجویان عزیز می‌باشد. برای مراحل عالی و پیشرفته کتاب دانشنامه خط تحریری پیشنهاد می‌شود.


کتاب خوش‌خط شو

در کتاب خوش‌خط شو از گروه نوین‌تحریر سعی شده است با آموزش درست و تمرین گام به گام به سادگی بتوانید خوش‌خط بودن را تجربه کنید. این کتاب در 110 صفحه و با 32 نقشینه آموزشی رنگی تنظیم شده است و برای رده‌های سنی مختلف و علاقه‌مندان خوشنویسی خودکاری و قلم مناسب است.


کتاب رسم‌الخط امیرخانی

کتاب رسم‌الخط امیرخانی تالیف استاد غلامحسین امیرخانی است و شامل توضیحات جامعی درباره مفردات، انواع دانگ قلم،چلیپا نویسی،کتابت نویسی و قطعه‌نویسی می‌باشد. این کتاب یکی از اصلی‌ترین مراجع و منابع آموزشی نستعلیق هست که به ویژه برای علاقه‌مندان به خوشنویسی با قلم بهره‌گیری از این کتاب توصیه می‌شود.