خودکار خوشنویسی خودکاری

به طور قطع، برای شما هم پیش آمده است که احساس می‌کنید خط شما به لحاظ رعایت اصول و قواعد خوشنویسی از سطحی قابل قبول برخوردار است ولی به دلیل اینکه ابزار نوشتار مناسبی انتخاب نکرده‌اید از آن تاثیر پذیرفته‌اید. بنابراین توصیه می‌شود که حتما این مقاله را تا انتها و با دقت مطالعه بفرمایید تا بتوانید خودکاری مناسب برای خوشنویسی انتخاب کنید تا خط شما را آن‌گونه که هست نمایش دهد. خودکارهای با قطر ساچمه درشت در ضخامت‌نویسی با خودکار نقش به سزایی دارند و در واقع ساچمه 1.6mm به خوشنویس این امکان را می‌دهد که با شیوه‌ای هنرمندانه اثری چشم‌نواز درست مانند قلم‌های خوشنویسی خلق نماید.

در ادامه خودکارهایی که جامعه خوشنویسان خودکاری نسبت به آنها اقبال بیشتری نشان می‌دهند معرفی و ویژگی‌های آنها برشمرده می‌شود. 

بیک (Bic)

۱. خودکار بیک لارج (Bic Cristal Large Pen)

این خودکار با نام خودکارهای یک و شش دهم بیک یا خودکارهای لارج در بازار شناخته می‏شود و محصولی پرطرفدار از کارخانه بیک می‌باشد. خودکارهای بیک اصل کریستال با قطر ساچمه یک و شش دهم برای خوشنویسی خودکاری و خوشنویسی مدرن مناسب‌ترین ابزار به شمار می‌آیند. این خودکار با روشهای نوین مانند تای کاغذ، ضخامتی درحدود 3 میلی‌متر ایجاد نمایند.

خودکار بیک ضخیم یا خودکار بیک نوک‌‌پهن از سال 2006 تا کنون با بیش از 100 میلیارد عدد فروش، پرفروش‌ترین خودکار جهان بوده است و پرطرفدارترین خودکار در خوشنویسی لاتین و فارسی است. خودکار کریستال لارج بیک، تولید کارخانه بیک مکزیک است و با کیفیتهای مختلف به سفارش کشورهای دیگر تولید می‌شود که برترین کیفیت آن مربوط به کشور فرانسه یعنی مهد بیک است. تا کنون خودکار بیک کریستال لارج در پانزده رنگ جذاب به بازار عرضه شده است.

خودکار بیک 1.6 میلی متری (بیک لارجر) به دلیل داشتن ساچمه بزرگ در خط تحریری و به ویژه برای عزیزانی که خوشنویسی نوین کار می‌کنند و به اجرای قوت و ضعف یا ظرافت و ضخامت با خودکار علاقه‌مند هستند نیز بسیار مناسب است. 

خودکارهای یک و شش دهم بیک را امروز می‌توان به عنوان پرچم‌دار خودکارهای بیک و نماینده برند بیک معرفی کرد. خودکارهای کریستال بیک برای افرادی که بیش از ظاهر به کیفیت و خوش‌نامی محصول توجه دارند و علاقه‌مند به خوش‌خطی و خط خوش می‌باشند، پیشنهاد نخست فروشگاه اینترنتی کلک عشق است.  خودکارهای لارج بیک با رنگهای خاص مانند طلایی و ... در ایران به‌راحتی پیدا نمی‌شود. در حال حاضر فروشگاه کلک عشق به عنوان بزرگترین واردکننده این محصول در ایران، خودکارهای مخصوص خوشنویسی را در رنگ‌های جذاب طلایی، قهوه‌ای، سرخابی، سبزآبی، مسی، بنفش، صورتی، ‌قرمز، سبز، نارنجی، زرد، فیروزه‌ای، فسفری، مشکی و آبی و با بسته‌بندی‌های مختلف ارایه می‌کند.

برخی از ویژگیهای ظاهری، کیفی و مشخصات فنی این محصول عبارتند از:

 • طول: طول بیک 1.6mm اصل (Bic Cristal Large) پانزده سانتی‌متر 15cm است.
 • درپوش: درپوش مخروطی شکل خودکار که با رنگ جوهر آن همرنگ انتخاب شده است و به راحتی در انتهای خودکار قرار می‌گیرد ساچمه خودکار را در برابر وارد شدن ضربه محافظت می‌کند و به قرارگیری خودکار بر روی سطوح مختلف کمک می‌نماید. انتخاب این درپوش ترفند هوشمندانه‌ای که می‌تواند مانع از گم شدن آن و خشک شدن جوهر خودکار شود. 
 • بدنه شفاف: کمک می‌نماید که خوشنویس از میزان جوهر داخل مخزن خودکار آگاهی حاصل نماید. همچنین طراحی بدنه شش‌ضلعی آن که خاص و منحصر به کارخانه بیک است از لیز خوردن خودکار در دست جلوگیری می‌نماید و کمک می‌کند به راحتی خودکار بر روی سطوح صاف و میز بدون حرکت قرار بگیرد.
 • جوهر: به دلیل فرمولاسیون منحصر به فرد کارخانه بیک از جوهری بسیار روان و پررنگ بهره می‌برد که در هنگام نوشتن قطع نمی‌شود. به علاوه جوهر یدک این خودکار در بازار موجود است.
 • ساچمه: بیک کریستال یک و شش دهم از جمله خودکارهای ساچمه‌ای محسوب می‌شود و ساچمه آن در برابر خوردگی و وارد شدن ضربه و فشار بسیار مقاوم است. در عین حال، نوک نسبتاً نرم خودکار کریستال 1.6mm بارزترین ویژگی آن است.
 • گیره پلاستیکی: گیره پلاستیکی که در ادامه درپوش خودکار طراحی شده است به حمل آسان خودکار در جیب، قرارگیری آن بر روی تخته شاسی، کلاسور و ... کمک شایانی می‌نماید.
 • قطر نوشتار: ساچمه 1.6mm بیک لارجر خوشنویس را قادر می‌سازد که با استفاده از تکنیکهای نوین خوشنویسی مدرن قطر نوشتاری بین 0.5mm تا 3mm ایجاد نماید. (برای آموزش این تکنیکها می‌توانید در کلاسهای حضوری و مجازی کلک عشق ثبت‌نام نمایید. به این منظور اساتید مجرب کلک عشق راهنمای شما هستند.)
 • حک برجسته نشان اصالت محصول: در انتهای لوله خودکار بیک کریستال لارج اصل (Bic Cristal Large 1.6mm) کلمه مکزیک(MEXICO)  به صورت برجسته حک شده است. همچنین در یک سوم پایینی لوله خودکار کلمه BIC به همراه لوگوی شرکت، برجسته حک شده است. از سوی دیگر بر روی بخش فلزی لوله خودکار نیز که ساچمه درون آن قرار می‌گیرد کلمه BIC حک برجسته شده است.


۲. خودکار بیک آپ (BIC Cristal Up)

طراحی خاص و مدرن بیک آپ با پیچیدگی و جذابیت زیاد تحولی در خودکارهای کلاسیک و بیکهای کریستال ایجاد نموده است. در واقع خودکار بیک مدل آپ از خانواده بیکهای کریستال محسوب می‌شود که با توجه به مد روز طراحی و تولید شده است. بیک آپ دقیقاً همان اطمینانی را به شما می‌دهد که از خودکارهای بیک انتظار دارید. 

برخی از ویژگیهای ظاهری، کیفی و مشخصات فنی این محصول عبارتند از:

 • قطر ساچمه 1.2mm مدل آپ، تطبیق‌پذیری و انعطاف لازم را به هنرمند می‌دهد تا از آن برای خوشنویسی خودکاری، طراحی، استفاده‌های روزانه و یادداشت‌برداری استفاده نماید.
 • به دلیل فرمولاسیون منحصر به فرد کارخانه بیک از جوهری بسیار روان و پررنگ بهره می‌برد که در هنگام نوشتن قطع نمی‌شود و خط نوشتاری صاف و واضح را در تمام رنگها شاهد خواهید بود.
 • کلاهک یا درپوش‌های دو رنگ این محصول علاوه بر اینکه کمک می‌کند رنگ جوهر را از روی آن تشخیص دهید بر زیبایی آن افزوده است.
 • بدنه شش ضلعی آن علاوه بر استحکام کافی از غلتیدن خودکار از روی سطوح صاف یا میز جلوگیری می‌کند.


۳. خودکار بیک فشن و سافت (Bic Cristal Soft and Fashion Pen)

همیشه خودکارهای بیک، نمادی از نوستالژی و قدمت بوده‌اند. خودکارهای بیک فشن و سافت بیک با قطر ساچمه 1.2mm به راحتی و بدون از بین بردن تمرکز، شما را از ابتدا تا انتهای نوشتن همراهی می‌کند. 

خانواده بیکهای کریستال با ساچمه 1.2mm در قالب بیکهای مدل آپ، بیکهای خانواده فشن و بیکهای خانواده سافت طبقه‌بندی می‌شوند. 

بیکهای مدل آپ که در بالا به آن پرداخته شد و می‌توان گفت پرچم‌دار خودکارهای 1.2 میلیمتری بیک به حساب می‌آیند ولی با توجه به قیمت به نسبت بالای آن، بسیاری از علاقه‌مندان به سمت استفاده از بیکهای فشن و سافت گرایش پیدا می‌کنند.

اما تفاوت بیکهای فشن و سافت، فقط در رنگ‌بندی و تنوع رنگی می‌باشد. به صورتی که بیکهای 1.2 میلیمتری با رنگهای مشکی، آبی، قرمز و سبز را خانواده بیکهای سافت و بیکهای 1.2 میلیمتری با رنگهای صورتی، بنفش، فیروزه‌ای و فسفری را خانواده بیکهای فشن می‌نامند.

شما با نگاهی کوتاه به خانواده بیکهای فشن و سافت یعنی هشت رنگ موجود، می‌توانید رنگ جوهرشان را به خوبی تشخیص دهید. به علاوه از رنگ‌بندی متنوع محصول پیش رو می‌توان برای کدگذاری قسمت‌ها و نکات مختلف نوشته بهره برد. برای مثال تیترها و مطالب‌مهم را با قرمز، مطالب کم‌اهمیت را با فسفری بنویسید. با این کار از یک سو در صورت نیاز می‌توانید مطالب مورد نظر خود را به آسانی پیدا کنید. از سوی دیگر استفاده از این رنگ‌ها، به نوشته شما جذابیتی می‌دهد که نوشته شما را از حالت یکنواخت و خسته‌کننده خود در می‌آورد. به دلیل شفاف بودن بدنه، شما می‌توانید در هر لحظه از میزان جوهر باقی‌مانده در مخزن خودکار باخبر باشید. به این ترتیب تمام شدن ناگهانی جوهر شما را غافلگیر نخواهد کرد و نوشته شما نصفه و نیمه باقی نمی‌ماند. این بدنه به صورت شش‌ضلعی طراحی شده است. این طراحی از لیز خوردن خودکار در دست و روی میز جلوگیری می‌کند. با این ویژگی همچنین می‌توانید تمرکز خود را در تمام مدت نوشتن حفظ کنید. برای بسیاری از ما خوکار عضو همیشگی کیف یا جیبمان است. همراه داشتن یک خودکار خوب برای ثبت اتفاقات روزمره، نوشتن آدرس و تلفن، یادداشت‌برداری از کتاب و اموری از این قبیل که باید در جایی مانند دفترچه یادداشت جیبی‌، ثبت و حفظ شوند، ضروری است. قطر نوشتاری خودکار، راحتی نگارش، شکل و طرح بدنه، رنگ جوهر از جمله عوامل تاثیرگذار در انتخاب خودکار مناسب هستند. هشت خودکار سافت اند فشن بیک با رنگ‌های متنوع، قابلیت کنترل میزان جوهر، حفظ تمرکز و تنوع رنگی، خود انتخاب مناسبی است برای دانش‌آموزان و دانشجویانی که برای انجام تکالیف یا جزوه‌نویسی‌های خود به خودکاری خوش‌دست و خوش‌نام احتیاج دارند.


اشنایدر (Schneider)

اشنایدر یکی از برندهای خوشنام در تولید نوشت افزار است. خودکارهای اشنایدر با توجه به دارا بودن قیمت و کیفیت مناسب از بهترین‌ها و از جمله پرفروش‌ترین ابزارهای خوشنویسی خودکاری می‌باشند. کارخانه و شرکت اشنایدر، در اصل تولیدکننده جوهر خودکار می‌باشد و مشهورترین برند تولید خودکار در جهان پس از برند بیک می‌باشد. خودکار اشنایدر تولید کشور آلمان است و می‌توان گفت این شرکت از تخصص‌محورترین و حرفه‌ای‌ترین تولیدکنندگان خودکار می‌باشد.

۱. خودکار اشنایدر مدل اسلایدر اج (Schneider Slider Edge XB)

این مدل با قطر ساچمه XB و قطر نوشتاری 1.4mm و تکنولوژی منحصر به فرد خود در تمام نقاط دنیا یعنی پنج قاره جای خود را به خوبی باز کرده است.

خودکار اشنایدر اسلایدر اج با طراحی بدنه مثلثی خود در هنگام گرفتن خودکار باعث خستگی دست نمی‌شود و بسیار با حالت انگشتان دست متناسب است به علاوه جنس پلاستیکی بدنه آن نیز از عرق کردن دست جلوگیری می‌کند تا دست در هنگام نوشتن لیز نخورد.

شرکت اشنایدر در ساخت نوک این خودکار از تکنولوژی ویسکوگلاید بهره برده‌ است که نوکی فولادی دارد و قدرت انتقال جوهر از تیوپ به کاغذ در حد اعلا می‌باشد و به هیچ عنوان پخش‌شدگی جوهر و پس‌زدگی جوهر در این نمونه از خودکار مشاهده نمی‌شود. 

برخی از ویژگیهای ظاهری، کیفی و مشخصات فنی این محصول عبارتند از:

 • سازنده و کشور مبدا برند اشنایدر، آلمان می‌باشد.
 • قطر ساچمه نوک خودکار، 1.4 میلیمتر می‌باشد.
 • قطر نوشتاری این مدل فوق پهن (XB) است.
 • جنس فولاد نوک ساچمه، ضد سایش و ضد فرسایش و دارای طول عمری بسیار بالا است. به علاوه دارای نوکی بادوام از جنس استیل ضدزنگ می‌باشد.
 • اشنایدر مدل اج دارای بدنه‌ای با طراحی ارگونومیک مثلثی و پوشش لاستیکی است و امکان نگارش آسان و بدون خستگی را فراهم می‌کند.
 • مجهز به تکنولوژی ویسکوگلاید (Viscoglide) جهت نگارشی آسان و روان است. به همین خاطر جوهر آن بر روی کاغذ به سرعت خشک می‌شود و این قابلیت کمک می‌کند که جوهر خودکار پخش نشود. به علاوه این امکان وجود دارد که بلافاصله بر روی آن از ماژیک علامت‌گذار (هایلایتر) بدون پخش جوهر استفاده شود.
 • این مدل اشنایدر برای خوشنویسی و نقاشی بسیار مناسب است.


۲. خودکار اشنایدر مدل اسلایدر بیسیک (Schneider Slider Basic XB)

خودکار اشنایدر مدل اسلایدر بیسیک از خانواده خودکارهای 1.4mm شرکت اشنایدر هست که می‌توان گفت تمام ویژگی‌های مدل اسلایدر اج را دارد و بیشتر به لحاظ ظاهری با آن متفاوت است. خودکار اشنایدر بیسیک با تغییر فشار دست بر خودکار قابلیت ایجاد ضخامتهای مختلف و سه قطر نوشتاری 0.7 ، 1 و 1.2 میلیمتر را دارد.

این مدل در رنگهای مشکی، آبی، قرمز، سبز، نارنجی، بنفش، صورتی، فیروزه‌ای و سرخابی به بازار عرضه شده است. 

قابلیت شست‌وشو از روی پارچه را دارد و علاوه برخوشنویسی برای کاربردها و استفاده روزانه نیز بسیار مناسب است.

برخی از ویژگیهای ظاهری، کیفی و مشخصات فنی این محصول عبارتند از:

 • قابلیت اسـتفاده نوشتاری روان، نگارش یکنواخت و بدون قطعی تا آخرین قطره جوهر
 • طول نوشتاری بالاتر از استاندارد و یکنواخت (حدود 98 صفحه) (حدود 104000 کلمه)
 • استفاده از مواد درجه یک و قابل بازیافت
 • نوک مقاوم از جنس نیکل (NS)
 • نوک ساخت سوئیس و تایلند
 • جوهر ساخت آلمان
 • دارای گیره روی درپوش برای حمل در جیب
 • دارای خطوط برجسته در محل قرارگرفتن انگشتان برای جلوگیری از لیزخوردن خودکار در دست و خسته‌شدن انگشتان


استدلر (Staedtler)

پیشینه و سابقه شرکت استدلر در تولید محصولات حوزه نقاشی است. با این وجود خودکار تری پلاس xb استدلر (TriPlus Pen Staedtler) با ساچمه 1.6mm به تازگی مورد استقبال خوشنویسان خودکاری قرار گرفته است. طراحی بدنه سه گوش خودکار استدلر تری پلاس امکان نگارش راحت و بدون خستگی را برای خوشنویسان و نقاشان فراهم می‌کند و به لحاظ ارگونومیک امتیاز بالایی دارد. بدنه خاص این خودکار با پرداخت مات صورت گرفته بر روی آن و با نوشته‌های نقره‌ای، جذابیت ظاهری خودکار را بیشتر می‌کند. رنگ کلاهک و درپوش انتهایی به رنگ جوهر می‌باشد. جوهر این خودکار به واسطه ویسکوزیته پایین بسیار روان و مناسب خوشنویسی خودکاری و نقاشی می‌باشد. به واسطه خشک شدن سریع جوهر بر روی کاغذ و پارچه، امکان هایلایت بر روی آن وجود دارد. به علاه خاصیت ضد لک و قابل شستشو بودن نیز دارد.

صدف (Sadaf)

شرکت تولیدی ویستا نوشت افزار از سال ۱۳۹۳ با تکیه بر دانش و تخصص مجرب ترین مدیران پروژه‌های اجرایی صنعت نوشت افزار، فعالیت خود را در زمینه تولید خودکار آغاز نموده است و اولین برند ایرانی است که موفق به تولید خودکارهای لارج با قطر ساچمه 1.6mm شده است. خودکار صدف لارج با جوهر ژل به عنوان کالایی ایرانی توان رقابت به لحاظ قیمت و کیفیت با بهترینهای بازار را دارد. روانی این خودکار از ویژگیهای بارز آن می‌باشد و با ساچمه ضخیم خود برای خوشنویسی خودکاری و نقاشی خودکاری مناسب می‌باشد. فروشگاه کلک عشق مفتخر است نمایندگی این برند ایرانی را نیز در زمینه فروش خودکار برعهده داشته باشد.

تنوع رنگی خودکارهای لارج صدف در حال حاضر به سه رنگ مشکی، آبی و قرمز خلاصه می‌شود ولی علاقه‌مندان به داشتن رنگ‌بندی متنوعی از این محصول می‌توانند از خودکارهای صدف رنگی مدل sc کمک بگیرند. خودکارهای رنگی صدف در رنگهای خاص و جذاب نقره‌ای، قهوه‌ای، صورتی، بنفش، فیروزه‌ای، سبز، نارنجی و زرد وارد بازار شده است. علاقه‌مندان به خوشنویسی خودکاری که تمایل دارند از ساچمه‌های درشت‌تر استفاده نمایند می‌توانند لوله خودکارهای مدل رنگی را با لوله متعلق به صدف ساچمه 1.6 میلیمتری آبی، مشکی و قرمز عوض نمایند و به این صورت 11 رنگ خودکار لارج ایرانی داشته باشند.

در پایان خاطر نشان می‌شود فروشگاه کلک عشق به عنوان مرجع و بزرگترین واردکننده محصولات و ابزارهای خوشنویسی خودکاری در خدمت شما عزیزان می‌باشد.